12/3/24

12/3/24

από Ανθή Σανταμούρη -
Αριθμός απαντήσεων: 0

English( Ms Anthi) 

Classwork: WB p.50 SB p.73( Grammar-Wishes and regrets)

Homework: Study SB p. 73( Grammar) and do WB p.51(A,B,C)

Revise the Conditionals.


English (Ms Vicky)

In class :  SB p. 123 Ex.1,2,3. 

Homework : SB p.123 ex. 4,5.


Français (Mme Stachtea)
En classe:
  1. Corrections
  2. Livre A1 p. 120 ex. 2 / αναλύσαμε τον διάλογο και σημειώσαμε το καινούργιο λεξιλόγιο: C'est cher = είναι ακριβό - C'est bon marché = είναι φθηνό - Vous pouvez me faire un prix? = μπορείτε να μου κάνετε μια καλύτερη τιμή; , la réduction = η έκπτωση, C'est gratuit = είναι δωρεάν - Vous avez de la monnaie? =έχετε ψιλά;  - Vous pouvez me faire un paquet cadeau?  = Μπορείτε να μου κάνετε συσκευασία δώρου; 
Devoirs:
Ορθογραφία το παραπάνω λεξιλόγιο / Livre A1: p. 120 ex. 3,4

Français (Mme Karava)
En classe:
  1. Corrections
  2. Livre A1 p. 120 ex. 2 / αναλύσαμε τον διάλογο και σημειώσαμε το καινούργιο λεξιλόγιο: C'est cher = είναι ακριβό - C'est bon marché = είναι φθηνό - Vous pouvez me faire un prix? = μπορείτε να μου κάνετε μια καλύτερη τιμή; , la réduction = η έκπτωση, C'est gratuit = είναι δωρεάν - Vous avez de la monnaie? =έχετε ψιλά;  - Vous pouvez me faire un paquet cadeau?  = Μπορείτε να μου κάνετε συσκευασία δώρου; 
  3. Adjectifs démonstratifs τευχάκι γραμματικής σελ.38 και άσκηση φυλλαδίου
Devoirs:
  • Ορθογραφία το παραπάνω λεξιλόγιο 
  • Livre A1: p. 120 ex. 3,4
  • τευχάκι γραμματικής Adjectifs démonstratifs σελ.39 ασκ.1,2

Γερμανικά:
Στην τάξη:
  • Γράφουμε το μειλ της σελ. 119 (Topfit)
  • Προφορική εξάσκηση με κάρτες

Σπίτι: Να μάθετε καλά το λεξιλόγιο που κολλήσαμε στο τετράδιο της γραμματικής (Diktat)

Ιστορία: Κεφάλαιο 17

Μαθηματικά: Ασχοληθήκαμε με προβλήματα ανάλογων ποσών. Για το σπίτι από το τευχάκι σελ. 21 ασκ. 1,2 και σελ. 22 ασκ. 3,4

Γλώσσα: Ασχοληθήκαμε με ασκήσεις υποτακτικής και παρατακτικής σύνδεσης. Για το σπίτι από το τευχάκι σελ. 78 ασκ. 8,9

(Επεξεργασμένο από Βασιλική Αναγνωστοπούλου - αρχική υποβολή Tuesday, 12 March 2024, 10:48 AM)