5/3/24

5/3/24

από Ελένη Βρόντου -
Αριθμός απαντήσεων: 0

English (MS Eleni)

Classwork: WB p.48,49 and Conditional type 3 again. SB p.72

Homework: Study SB p.71 again and do the worksheet

Dict. Comp. p.60,61( 2,3,4,5,6,8,12)

English(Ms Anthi)

Classwork: Worksheet and SB p.71( Conditional type 3) Grammar exercise and Listening.

Homework: Study, SB p.73( 3rd conditional)

WB p.49( ex.A,B,C)  

Watch he video. https://youtu.be/ve4Tk78j6Nc?si=uK7s4NApHGLd_tKs


English (Ms Vicky)

In class :  WB p.36 

Homework : WB p. 37 Ex.6,7,8. This homework is for Thursday. Tomorrow you don't have to bring your books. We are going to write a story in class.


Γερμανικά:
Στην τάξη:
  • Διόρθωση/εξέταση λεξιλογίου
  • Topfit σελ. 103/ασκ. Α1+Α2
Σπίτι: Topfit σελ. 112-114

Français (Mme Stachtea)

En classe: 

Διόρθωση ασκήσεων / Βιβλίο Α1 : Εξάσκηση με το λεξιλόγιο που αφορά στο διάλογο στο κατάστημα με τα ρούχα / σελ. 123 ασκ. 7,8

Devoirs: σελ. 123 ασκ. 9, σελ. 126 (fiche: συμπληρώνετε την πρώτη στήλη) Ορθογραφία τις εκφράσεις: Je voudrais essayer ... = θα ήθελα να δοκιμάσω - Je fais du... = το νούμερό μου είναι... (για ρούχα) - Je chausse du ... = το νούμερό μου είναι (για παπούτσια) - Où est la cabine d'essayage? (πού είναι το δοκιμαστήριο;) Ça me va. = Μου κάνει - Combien ça coûte? = πόσο κοστίζει;

Français (Mme Karava)
En classe:

  1. Corrections 
  2. Μοιράστηκε φωτοτυπία με θέμα τις αγορές και το διάλογο σε ένα κατάστημα με ρούχα 
  3. Livre A1: σελ. 122 ασκ 6, σελ.128 ασκ 1 (ασκήσεις ακουστικής κατανόησης)
Devoirs:
  1. Livre A1: p. 125
  2. Μελετάμε πολύ καλά το λεξιλόγιο της φωτοτυπίας ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο σε κατάστημα (πελάτης-πωλητής)

Γλώσσα: Μπήκαμε στην 11η ενότητα και κάναμε τα πρώτα κείμενα. Για το σπίτι οι ασκήσεις 3,4,6,7,8 

Μαθηματικά: Μπήκαμε στους Λόγους από το νέο τευχάκι. Για το σπίτι απ΄ το τευχάκι σελ. 4 ασκ. 7, σελ. 5 ασκ. 8,9 και σελ. 6 ασκ. 10

Ιστορία: Γράψαμε επαναληπτικό. Για την Παρασκευή έχουμε τον Φιλελληνισμό.

(Επεξεργασμένο από Βασιλική Αναγνωστοπούλου - αρχική υποβολή Tuesday, 5 March 2024, 10:36 AM)

(Επεξεργασμένο από Ήρα Καραβά - αρχική υποβολή Tuesday, 5 March 2024, 10:36 AM)