13/11/2023

13/11/2023

από Δήμητρα Παναρίτη -
Αριθμός απαντήσεων: 0

Γερμανικά:

Στην τάξη:

  • Διόρθωση ασκήσεων/Diktat
  • Τευχάκι σελ. 51 (Email)

Σπίτι:

Topfit σελ. 27+28 (να γράψεις ένα μειλ στο τετράδιο)

Πληροφορική: Γράψαμε το διαγώνισμα.

Εικαστικά: Ολοκληρώσαμε τις αφίσες. Όλοι την επόμενη φορά θα πρέπει να φέρουν το έργο τους με γραμμένο ονοματεπώνυμο. 

Français (Stachtea)

  1. Ολοκληρώσαμε την πρώτη επιστολή προς τους μαθητές του σχολείου με το οποίο θα αλληλογραφήσουμε. 
  2. Κάναμε εισαγωγή στη θεματική "Σχολείο". Μελετάμε τις λέξεις που υπογραμμίσαμε ( je vais à l'école primaire = Πηγαίνω στο Δημοτικό, je suis en 6me du Primaire = Πηγαίνω στην 6η Δημοτικού, le bon élève = ο καλός μαθητής, la bonne note = ο καλός βαθμός, je suis fort en = είμαι δυνατός σε, je suis faible en = είμαι αδύναμος σε, bavard = φλύαρος, ma matière préférée = το αγαπημένο μου μάθημα, c'est difficile= είναι δύσκολο, un maître = ένας δάσκαλος, une maîtresse = μια δασκάλα, sévère= αυστηρός)

Français Mme Karava

En classe :

  • Katranidou A1 Unité 2 À l’école p35 βλέπουμε το λεξιλόγιο της σελίδας
  • Συνεχίζουμε το πρώτο γράμμα προσωπικής παρουσίασης στα Γαλλικά που θα απευθύνεται στους μαθητές της ΣΤ δημοτικού της Σχολής Ουρσουλινών.

Devoirs 

  • Vocabulaire/Compagnon : Dictée

p12  En quelle classe es-tu ? Je vais à l’école primaire et je suis en sixième, mes matières préférées, c’est difficile, un maître - une maîtresse, sévère, gentil 

p13 J’ai de bonnes notes, faible, bavard


Γεωγραφία: Μιλήσαμε για την έννοια ισθμού/διώρυγας (Κορίνθου, Παναμά, Σουέζ) και είδαμε το σχετικό animation με την αρχαία δίολκο. Τα ίδια καθήκοντα

Γλώσσα: Προχωρήσαμε στην επόμενη ενότητα. Κάναμε το ποίημα της σελίδας 47. Απο το τευχάκι κάναμε για τις εγκλίσεις. Για το σπίτι α) ανάγνωση, β) θεωρία από το τευχάκι σελ. 57-59 και ασκήσεις 4,5,6,7.



     



(Επεξεργασμένο από Ήρα Καραβά - αρχική υποβολή Monday, 13 November 2023, 8:52 AM)